WKS Śląsk Wrocław rocznik 2001 - strona nieoficjalna

Strona klubowa
Herb

Logowanie

Zegar

Pogoda


Aby widget pogoda funkcjonował poprawnie, należy wypełnić dane w panelu administracyjnym.

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 17, wczoraj: 13
ogółem: 356 559

statystyki szczegółowe

O klubie

Drużyna WKS Śląsk Wrocław rocznik 2001 prowadzona przez trenera Macieja Stasiuka jest kontynuatorką drużyny Top Talent Wrocław rocznik 2001 (grupa sportowa). Przez blisko 3 lata drużyna funkcjonowała w strukturach wrocławskiego klubu Top Talent osiągając liczne sukcesy w rozgrywkach sportowych w lidze Żaków oraz Orlików.

Od stycznia 2011 roku zespół wraz z innymi drużynami Top Talent stał się częścią legendarnego wrocławskiego klubu WKS Śląsk Wrocław.

 

O klubie WKS Śląsk Wrocław

Rok założenia klubu: 1947

Pełna nazwa: Wrocławski Klub Sportowy Śląsk Wrocław

Adres: ul. Oporowska 62, 54-434 Wrocław

Stadion: Śląsk korzysta obecnie ze stadionu znajdującego się przy ul. Oporowskiej. Stadion ten może pomieścić około
10 000 kibiców. W przeszłości Śląsk rozgrywał również swoje mecze na Stadionie Olimpijskim, rozegrał na nim wszystkie swoje mecze pucharowe. Już wkrótce zespół Ekstraklasy przeniesie się na nowo wybudowany stadion, który będzie areną Mistrzostw Europy w 2012 roku.

Barwy klubu: zielono - biało - czerwone

Herb: herb

 

    Sukcesy:
  • 1976 - Puchar Polski
  • 1977 - Mistrz Polski
  • 1977 - Ćwierćfinał Pucharu Europy Zdobywców Pucharów
  • 1978 - Wicemistrz Polski
  • 1982 - Wicemistrz Polski
  • 1987 - Puchar Polski
  • 1987 - Super Puchar Polski
  • 2009 - Puchar Ekstraklasy


Strony o Śląsku:
www.slaskwroclaw.pl
www.slasknet.com
www.szlachta.wroclaw.pl
www.fanslask.prv.pl
www.slask-wroclaw.pl

 

Kalendarium klubu

1945 - 47 - przy Szkole Saperów przeniesionej z Przemyśla do Wrocławia zostaje stworzony klub piłkarski. Początkowo WKS Pionier, potem Podchorążak, wreszcie OWKS (Okręgowy Wojskowy Klub Sportowy) Śląsk.

1951 - Śląsk wygrywa mistrzostwa Dolnego Śląska i po raz pierwszy awansuje do centralnych rozgrywek piłkarskich, ówczesnej drugiej ligi. Gra w niej tylko rok i spada do ligi wojewódzkiej.

1956 - Śląsk wraca do drugiej ligi i niżej nie spadnie aż do 2003 roku.

1964 - pierwszy wielki sukces: awans do ekstraklasy. W drużynie prowadzonej przez Władysława Giergiela grali m.in. Klaus Masseli - pierwsza gwiazda wrocławskiego futbolu, późniejsi reprezentanci Polski Stefan Szefer (jednocześnie reprezentant USA), Zygfryd Blaut, Hubert Skowronek i Joachim Stachuła, a także mózg drużyny Walenty Czarnecki oraz znakomity w przyszłości trener Władysław Żmuda.

1969 - po pięciu sezonach w roli średniaka Śląsk spada do drugiej ligi.

1973 - ponowny awans do ekstraklasy i początek najlepszego okresu w dziejach klubu.

1974 - reprezentacja Polski pod wodzą Kazimierza Górskiego zdobywa medal mistrzostw świata. W kadrze, która pojechała do RFN, jest m.in. Zygmunt Kalinowski - bramkarz Śląska.

1975 - Śląsk w tabeli ustępuje jedynie Ruchowi Chorzów i mieleckiej Stali, dzięki czemu po raz pierwszy awansuje do europejskich pucharów. Jesienią gra w Pucharze UEFA i to znakomicie. Eliminuje szwedzki GAIS Goeteborg i belgijski FC Antwerp. Wreszcie wpada na wielki Liverpool i odpada przegrywając 0:3 i 1:2 - ten drugi mecz na Stadionie Olimpijskim ogląda 50 tysięcy ludzi!

1976 - w ręce wrocławian trafia pierwsze trofeum: Puchar Polski.

1977 - Śląsk mistrzem Polski! Jedyny raz w historii. Trenerem był Władysław Żmuda, a w składzie tacy piłkarze jak Janusz Sybis, Tadeusz Pawłowski, Władysław Żmuda (ten z ekipy Kazimierza Górskiego), Zygmunt Kalinowski, Roman Faber, Józef Kwiatkowski, Jan Erlich, Zygmunt Garłowski. W Pucharze Zdobywców Pucharów Śląsk odpada dopiero w ćwierćfinale po meczach z włoskim SSC Napoli.

1978 - na mistrzostwa świata do Argentyny trener Jacek Gmoch zabiera Władysława Żmudę - wówczas piłkarza Śląska.

1978 - 81 - przez kolejne cztery sezony wrocławianie tylko raz wypadają ze ścisłej czołówki ekstraklasy. Oprócz tej wpadki, raz kończą rozgrywki z tytułem wicemistrzów, raz na trzecim miejscu, raz na czwartym

1982 - niezapomniana i przegrana walka o tytuł mistrza Polski z łódzkim Widzewem. Do zdobycia mistrzostwa Śląskowi wystarczał remis na własnym stadionie w ostatnim meczu sezonu z krakowską Wisłą. Śląsk przegrał 0:1, nie wykorzystując w końcówce rzutu karnego. Wrocławianie do końca byli przekonani, że podkupiona Wisła będzie grać dla nich. Tymczasem to Widzew zapłacił krakowianom jeszcze więcej za ich grę na poważnie. Medal z mistrzostw świata w Hiszpanii dla Śląska przywozi Roman Wójcicki.

1986 - Śląsk znów ma swego przedstawiciela podczas najważniejszej piłkarskiej imprezy na świecie. Na finały MŚ do Meksyku jedzie Ryszard Tarasiewicz, w ostatniej chwili z kadry wypada Waldemar Prusik.

1987 - zupełnie nowe pokolenie piłkarzy Śląska zdobywa Puchar Polski i prestiżowy Superpuchar (w meczu z mistrzem kraju - Górnikiem Zabrze). Jesienią po raz ostatni do dziś Śląsk gra w europejskich pucharach - odpada już w pierwszej rundzie Pucharu Zdobywców Pucharów z Realem Sociedad San Sebastian. 19 sierpnia w Lubinie dochodzi do towarzyskiego meczu reprezentacji Polski z NRD (2:0) - zagrało w nim aż pięciu piłkarzy Śląska (Paweł Król, Modest Boguszewski, Andrzej Rudy, Waldemar Prusik, Dariusz Marciniak), a szósty (Ryszard Tarasiewicz) siedział na ławce rezerwowych.

1993 - po 20 latach nieprzerwanej gry w ekstraklasie Śląsk spada do drugiej ligi.

1995 - ponowny awans do ekstraklasy.

1997 - znów spadek do drugiej ligi (ostatnie trzy mecze wrocławianie oddają walkowerem).

2000 - po trzech sezonach Śląsk wraca do grona najlepszych...

2002 - ... i znów nie potrafi się tam utrzymać dłużej niż przez dwa sezony.

2003 - spadek do trzeciej ligi. Tak nisko Śląsk nie grał od 47 lat.

2004 - drużyna Śląska trenowana przez Grzegorza Kowalskiego zajęła drugie miejsce w trzeciej lidze za pierwszym Zagłębiem Sosnowiec. Śląsk w barażach nie zdołał jednak pokonać II-ligowej Arki Gdynia i pozostał na następny sezon w trzeciej lidze. Zacięte mecze zakończyły się wynikami 0:0 we Wrocławiu i 2:1 w Gdyni. W czasie tych spotkań sędzia pokazał 4 czerwone kartki z czego 3 otrzymali zawodnicy Śląska.

2005 - Śląsk trenowany przez Ryszarda Tarasiewicza, który po ośmiu pierwszych kolejkach sezonu zastąpił Grzegorza Kowalskiego awansował z pierwszego miejsca do II ligi.

2008 - Po 3 latach gry w II lidze Śląsk ponownie zawitał w Ekstraklasie.

2009 - Wreszcie nowe trofeum! Śląsk jako beniaminek bardzo dobrze radzi sobie w lidze, a do tego zdobywa Puchar Ekstraklasy sezonu 2008/09. W finale, który został rozegrany 13 maja pokonuje Odrę Wodzisław Śląski 1:0. Nie było łatwo, ponieważ jedyny finałowy mecz odbył się w Wodzisławiu. Mimo to wrocławianie odnieśli sukces, na który czekano 22 lata. Dzień 13 maja był wyjątkowo udany dla Wrocławian, ponieważ w tym dniu UEFA oficjalnie potwierdziła, że mecze Mistrzostw Europy 2012 zostaną rezegrane m.in. we Wrocławiu.

Najnowsza galeria

Turniej Dolnośląskie Euro 2012
Ładowanie...

Reklama

Sport.pl

Mini-Chat

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.